ManisaManisaİzmirİstanbulKöln Pzt - Cum 09:00-18:00 0236 412 98 43 Pzt - Cum 09:00-18:00 0532 310 34 22 Pzt - Cum 09:00-18:000532 310 34 22 Pzt - Cum 09:00-18:00(+49) 0178 780 53 76
BFU Consultant > HUKUKSAL CHECK-UP

HUKUKSAL CHECK-UP

 

HUKUKSAL CHECK-UP
Bu hizmeti bir check up hizmeti olarak tanıtmak mümkün. Nasıl bir insan sağlığını kontrol ettirmek için hastahaneye gidip check up yaptırıyor aynı onun gibi biz de bir nevi doktor gibi şirketlerin hukuksal anlamda bir hastalığı var mı diye kontrol ediyoruz.

Bir problem varsa erken teşhis koyuyoruz ve problem sağlığı tehlikeye atmadan müdahale için şirketi bilgilendiriyoruz.

Şirketler bu hizmeti genelde kendi işleyişini düzene sokmak için ve yeknesak bir sisteme oturtmak için alıyorlar. Kurumsallaşmaya yardımcı oluyor.

Kurumsallaşmış şirketler ise bu tarz bir denetimle hantallaşmış eski hukuki sistemlerini güncelleyebiliyor.

Ama bunların yanı sıra bir şirkete yerli ya da özellikle de yatırımcı arandığında şirketi satışa sunmadan hukuki işleyişi düzene sokmak da şirket değerini yatırımcı gözünde artıran bir faktör. Çünkü bir şirket ne kadar az hukuki risk ihtiva ediyorsa yatırımcı için de o kadar çok çekici hale geliyor. Bizim sunduğumuz hizmet evi satmadan tamir ettirip daha yüksek fiyata satmak gibi düşünelim.

Bu hizmetimizin adımları nedir ve neden şirketler için gerekli ;

I. İlk Adım:
Şirket İçinde Hukuki İnceleme (On Site Due Diligence)
Bu aşamada ekip olarak şirkete giriyoruz ve daha önceden listesini verdiğimiz belgeleri şirketten çıkarmadan yerinde inceliyoruz. Hukuki İnceleme her şirketin ihtiyaçları ve yapısına göre değişse de şu gibi ana alanlarda yapılıyor:

a. Şirketler Hukuku ile ilgili yapılacaklar (corporate)
Tüm iç yapılandırmanın değerlendirilmesi
Şirket yapılandırılmasının optimasyonu.
Temsil yetkilerin dağılımı
Şirketler arası ilişkilerin düzenlenmesi
Ortaklar arası ilişkilerin düzenlenmesi
Şirket içi yönetim ve davranış kurallarının belirlenmesi (Code of conduct)

b. Ulusal ve Gerekiyorsa Uluslararası Kanunlara Uyumlu İşleyiş (Compliance) Konuları
Kişisel verilerin korunması kanununa uyum sağlanmış mı şirkette?
Amerikanın terör listesindeki şirketlerle ve kişilerle iş/ticaret yapılmaması gerek, onlara para alıp verdiniz mi, kara listeye alınıyorsunuz. Buna dıkkat ediliyor mu?
Avrupa birligi standartlarına uygunluk gereken işler var mı?

c. Borçlar ve Ticaret Hukuku ve İş Hukuku
Tüm Sözleşmelerin İncelenmesi
Bayilikler var mı? Bayilik sözleşmeleri mevzuata uygun mu?
Markaların, Patentlerin, üretimde kullanılan reçetelerin sahibi kim?
Sözleşme bankası var mı ?
Satın alma departmanı ve programı var mı? Satın alma sözleşmeleri var mı?
Farklı iş sözleşmeleri var mı (Beyaz yaka/mavi yaka/yönetim vs.)
Rekabet ve gizlilik sözleşmeleri
Şirketler arası işçi aktarımını sağlayacak düzenlemeler
Kira sözleşmeleri
Acentalık/Distribütörlük (aynı sözleşme İngilizce ve Türkçe)
Ürün Satım sözleşmesi (aynı sözleşme İngilizce ve Türkçe)

d. Mevcut Davaların, Alacak verecek problemlerinin incelenmesi
Tüm davalarda Gerekenler yapılmış mı?
Alacakların hukuki takibi mümkün mü?
Şirkete açılan davaların durumu nedir?

II. İkinci Adım:
Raporlama ile Mevcut Hukuki Eksikliklerin ve Risklerin belirlenmesi ve Tespit Edilen Hukuki Eksikliklere Göre Yapılması Gerekenler Listesinin Çıkartıması (Planlama)
Tüm incelemeler yapıldıktan sonra hukuki inceleme raporu ve yapılması gerekenler listesi çıkartılıyor. Bu raporda şirketin tespit edilen hukuki anlamdaki durumu betimleniyor ve şirketteki hukuki İşleyişin optimizasyonunun sağlanması için nelerin yapılması gerektiği belirleniyor. Bir diğer deyişle şirkette yeni bir hukuki sistem kuruluşu için gerekli olanlar belirleniyor (Hangi hukuki konularda personelin eğitime ihtiyacı var? Listeleme, Dosyalama, doğru yapılmıyorsa bunu nasıl sağlayabiliriz? Satın alma Programları kullanılmak isteniyor mu? Hangi sözleşmeler güncellenmeli, şirket defterleri tam ve eksiksiz mi? Şirketin dosyalama sistemi tam mı? Alacaklar için yapılabilecek birşey var mı, vs. vs.)

Bu yaptığımız listedeki tavsiyeleri şirket dilerse kendisi yerine getirebilir ya da kendi istediği kişilere (avukatlarına /danışmanlarına) yaptırtabilir. Şirket dilerse biz de (sizinle birlikte Bahadır Bey) işbirliği halinde yardımcı olur, belirli bir sürede işlemleri gerçekleştirebiliriz. O şirketin kendi seçimidir.

III. Bu Hizmetin Şirketlere Ne Gibi Bir Faydası Var?
1. Henüz kurumsallaşmamış Firmalar için bu hizmetin önemi (Neden bu hizmeti almalılar?):
Henüz kurumsal bir yapıya sahip olmayan ve fakat giderek büyümeye başladığı için hukuki anlamda bir düzen kurması gereken firmaların bu hizmetten yararlanması onların büyümenin beraberinde getirdiği hukuki riskleri
başından tanımlayarak geleceğe dair gerekli olan hukuki önlemleri başından almalarını sağlıyor.

Biz var olan işleyişte hukuki bir problem varsa tespit ediyor, ileride de bu hukuki yanlışları yapmadan şirketi yönetmek için ne gerekiyorsa kendilerine raporumuzda iletiyor ve atmaları gereken adımları tavsiye ediyoruz.

Bu şekilde bir şirketin büyümesinin önüne geçebilecek her türlü hukuki risk başından tespit ediliyor veileride kullanılması gereken hukuki sistem daha işler birbirine karışmadan kurulmuş oluyor. Böylece asıl işi ticaret olan
yönetici kendisini çok daha konsantre bir şekilde piyasaya ve ticarete verebiliyor.

2. Kurumsallaşmaya başlamış firmalar için bu hizmetin önemi (Neden bu hizmeti almalılar?)
Kurumsallaşmış şirketlerin en büyük sorunu var olan kurulu düzene güvenerek eski kurulu düzeni yenilemeden senelerce devam etmektir. Biz şirkete girip kurulu sistemi inceliyor, eksiklerini hatalarını ve hantallaşmış yanlarını
belirliyor ve sistemi optimize ediyoruz.

Yeni hukuki gelişmelere uyarlamak için neler yapılması gerektiğini tespit edip şirketin eski bir şirket olmasına rağmen güncel bir hukuki sisteme sahip olması için yapılması gerekenleri şirket yönetim kuruluna bildiriyoruz.

 

 

Hizmetlerimiz

Yardıma mı ihtiyacınız var ?

Bizimle iletişime geçmekten kaçınmayın. Danışmanlarımız size en kısa süre içinde dönüş sağlayacaklardır. Veya şimdi bizi arayın

(+90) 0236 412 98 43
[email protected]

Biz Sizi Arayalım

Share This
BFU Consultant